Končím s hraním
Menu

Vzkazy pro hráče

 JAKÉ JSOU ZKUŠENOSTI KLIENTŮ S NAŠÍ ONLINE LÉČBOU? 

„Začalo mne to zcela ovládat“ (Hraní před vstupem do programu)

Před cca 6 týdny, tj. před začátkem programu Končimshranim, jsem měla za sebou 12 let sportovního sázení, a asi necelý rok online automatů, online her vegas a casina. Hrála jsem téměř denně, vše mělo vzestupnou zesilující tendenci a nedokázala jsem s tím nic dělat, ač jsem to zkoušela sama omezit, přibrzdit. Nakonec jsem zjistila, že mě hraní začíná zcela ovládat, cítila jsem se těžce v podvolí a nešlo z toho ven. Dusilo mě to, usínat s úzkostí, že jsem zase porušila pravidla s partnerem domluvená. Až jednou jsem hledala na googlu, jak přestat hrát, a narazila jsem na Končimshranim.

 „Dnes ne“ (Hraní během účasti v programu)

Trochu mě vyvedlo z míry, když jsem odklikla přihlášení do programu. Přišel mi email s potvrzením a já si říkala: “Tak a teď jsem potvrdila, že jsem fakt závislák.” A rychle jsem hledala, kde se odhlásit. Navíc jsem si nebyla jistá, jestli to není nějaký podfuk a nebudou ze mě tahat peníze.

Od momentu přihlášení do programu jsem veškeré hraní stopla úplně. Zprvu jsem se nemohla zbavit myšlenky, že už si v životě nevsadím, pak jsem si pomocí garanta tuto myšlenku přetvořila na "dnes ne..." První týdny nebyly vůbec jednoduché, cítila jsem hrozný zmatek během každého dne, nevěděla jsem co dělat místo hraní, které bylo původně mou velkou denní rutinou. Nevěděla jsem, jestli si nechat hráčský účet, abych měla možnost otestovat svoji vůli nehrát.

Nejde to ze sebe hned setřást a začít znovu. Chtělo to čas, klid, probírání se myšlenkami - já měla pocit jako kdybych celou dobu postupně rozebírala, odkrývala puzzle a dostávala se do hloubky celé té své závislosti. Začala jsem chápat souvislosti, začala jsem se vyznávat ve svých pocitech, chutích. A postupně jsem se "osvobozovala". Bylo to především díky týdenním blokům, úkolům, denním záznamům a chatům s garantem, které mi dávaly smysl. Byť mě mrzelo, že nevidím dopředu, co přijde, jen hrubé obrysy a témata.

 „Zase vyhrávám!“ (Hraní teď)

Stále nehraji, nesázím. Jsem vděčná za to, že jsem měla a mám možnost poznat život bez hraní, bez závislosti. Ten pocit svobody je neskutečný. Myslela jsem si dříve, že sázení a sporty jsem já, že je to mou součástí, ale není to tak. Dokážu žít i bez toho a peníze investovat a užívat jinak, lépe. Mám nové motto - "vyhrané peníze jsou ty nevsazené". Sport sleduju dál, občas mě některá situace překvapí a rozklepe, ale zvládám to.

 Hraní za rok

Pevně věřím, že za rok se budu na věci týkající se mé hazardní závislosti dívat jako na životní etapu své minulosti, za kterou je tlustá čára. Jsem odhodlaná žít dál život nehraní, protože tak je lépe mně i mým dvěma milovaným klukům.

 Rada pro jiné hráče?

Strhněte ze sebe svou závislost, která se za všech situacích tváří jako vaše nejlepší kamarádka, a přitom vás postupně svírá víc a víc a táhne vás ke dnu. Dokáže to každý z vás, kdo jen trochu bude chtít. Jasně, vím, možné výhry jsou lákavé, ale také velmi ošemetné, namlsají vás a vtáhnou do kruhu, ve kterém se točí buď jen čirá radost z výhry, nebo tíživá úzkost z prohry. Nic jiného v něm nenajdete. Pojďte z toho kruhu vyskočit - věřte mi, že není lepšího pocitu než skočit! Skočit rovnou do obrovského osvobození!

(Katka, květen 2018 )

-------

CO BYCH VZKÁZAL NĚKOMU, KDO PRÁVĚ BOJUJE S DÉMONEM HAZARDEM?

Aby byl k sobě skutečně upřímný. Aby si přiznal, že to není „v pohodě" a začal s tím něco dělat a to bez odkládání. Já si lhal skoro deset let, říkal si, že to není tak hrozné, že nejenom prohrávám, že i vyhrávám a že jde jenom o pár peněz. Ale ve skutečnosti jsem prohrával mnohem víc. Člověk omezí koníčky, přestane se stýkat s přáteli, začně lhát a zatajovat, padá hlouběji a hlouběji.

Nejde jenom o finanční situaci, ovlivňuje to i osobní život, pracovní život, zdravotní stav, atd. Postupem času se vytrácí radost z výher, sázky se zvyšují, přichází dluhy a člověk se začně hnát za „poslední velkou výhrou", kterou pokryje dosavadní prohry a přestane. Ale taková výhra neexistuje. Žádná zázračně vysoká výhra neexistuje, ani první, ani poslední. Všechno to jsou jen marketingové triky, přestaň přispívat hazardním baronům na jejich pět vil a tři tryskáče a začni hrát tu jedinou skutečnou hru, svůj vlastní život bez závislosti.

Co se stalo už nevrátíš, ale pokud jsi na těchto stránkách, ještě máš čas to napravit. Znám ty pocity, vím jaké to je, když člověk hraje a myslí si, že je jenom „tady a teď", ale vždycky přijde ta kocovina, probuzení do deprese, bez peněz a s nejasnou budoucností. Ale dá se to zastavit a čím dříve se člověk rozhodne, tím menší jsou následky. 


S pozdravem,

XXX

-------

Vítězslav Nezval : EDISON - zpěv I.

Naše životy jsou truchlivé jak pláč 
Jednou k večeru šel z herny mladý hráč
venku sněžilo nad monstrancemi barů
vzduch byl vlhký neboť chýlilo se k jaru
avšak noc se chvěla jako prérie
pod údery hvězdné artilérie
které naslouchali u politých stolů
pijáci nad sklenicemi alkoholů
polonahé ženy v šatě z pávích per
melancholikové jako v podvečer

Bylo tu však něco těžkého co drtí
smutek stesk a úzkost z života i smrti

Vracel jsem se domů přes most Legií
zpívaje si v duchu malou árii
piják světel nočních bárek na Vltavě
z hradčanského dómu bilo dvanáct právě
půlnoc smrti hvězda mého obzoru
v této vlahé noci z konce únoru

Bylo tu však něco těžkého co drtí
smutek stesk a úzkost z života i smrti

Skláněje se z mostu uviděl jsem stín
sebevrahův stín jenž padal do hlubin
bylo tu však něco těžkého co pláče
byl to stín a smutek hazardního hráče
řekl jsem mu probůh pane co jste zač
odvětil mi smutným hlasem nikdo hráč
bylo tu však něco smutného co mlčí
byl to stín jenž jako šibenice trčí
stín jenž padal z mostu; vykřikl jsem ach!
ne vy nejste hráč! ne vy jste sebevrah!

Šli jsme oba ruku v ruce oba zachránění
šli jsme ruku v ruce v otevřeném snění
za město kde počínaly Košíře
z dálky mávaly nám noční vějíře
nad kiosky smutku tance alkoholů
šli jsme ruku v ruce nemluvíce spolu
bylo tu však něco těžkého co drtí
smutek stesk a úzkost z života i smrti

Odemkl jsem dveře rozžal svítiplyn
veda na nocleh svůj pouliční stín
řek jsem pane pro nás pro oba to stačí
nebylo tu však už stínu po mém hráči
či to byl jen přízrak nebo sebeklam?
stál jsem nad svým každodenním lůžkem sám

bylo tu však něco těžkého co drtí
smutek stesk a úzkost z života i smrti

Usedl jsem za stůl nad kupy svých knih
pozoruje oknem padající sníh
pozoruje vločky jak své věnce vijí
se svou věčně chimérickou nostalgií
piják nezachytitelných odstínů
piják světel potopených do stínů
piják žen jichž poslouchají sny a hadi
piják žen jež pochovávají své mládí
piják krutých hazardních a krásných žen
piják rozkoše a zkrvavělých pěn
piják všeho krutého co štve a drtí
piják hrůz a smutku z života i smrti

Řekl jsem si zapomeň už na stíny
otvíraje týden staré noviny
de jsem v pachu novinářské černi tona
uzřel velkou podobiznu Edisona
byl tu jeho nejnovější vynález
seděl v taláru jak středověký kněz

bylo tu však něco krásného co drtí
odvaha a radost z života i smrti.

-------

PŘÍBĚH LUKÁŠE

Vše začalo nevinně - jakožto sportovec jsem měl už od malička blízko ke sledování různých výsledků, hraní sportovních her apod. Docela dlouho jsem to měl pod kontrolou, sázel jsem jen příležitostně a víceméně ve stokorunách. Vše se změnilo někdy v roce 2020, kdy začal covid a já byl mnohem více na počítači a měl jsem více času... Za necelé 4 měsíce jsem prohrál 120 tisíc, a celkově mě ta blbost stála skoro 200 000 Kč. Nikdy jsem nebyl v mínusu, ale veškeré úspory, které jsem v té době měl, jsem poslal nesmyslně sázkovkám. Pro někoho to možná nejsou tak velké peníze, ale pro mě teda jsou.

Po svém posledním excesu jsem šel za přítelkyní a řekl jsem jí o tom. Objevili jsme stránky koncimshranim.cz a dostal jsem se do 7týdenního cyklu léčení s mojí léčitelkou Gábinou. V té době jsem se rozhodl, že už to nikdy neudělám a že už udělám za touto zkušeností velkou tlustou čáru. Kvůli přítelkyni, kvůli naší budoucnosti i kvůli tomu, že už bych jí to nikdy znova nemohl udělat. No a od té doby jsem nevsadil.

Postupem času jsem taky zjistil, že jsem určitě mnohem šťastnější bez této neřesti. Nejhorší na tom všem byl začátek, kdy jsem si musel přiznat, že nějaký problém opravdu je a pak vyhledat odbornou pomoc.

-------

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky.

Logo úřadu vlády ČR

Generální partner:

Nadace České Spořitelny