Končím s hraním
Menu

Vzkaz od hráče

 JAKÉ JSOU ZKUŠENOSTI KLIENTŮ S NAŠÍ ONLINE LÉČBOU? 

„Začalo mne to zcela ovládat“ (Hraní před vstupem do programu)

Před cca 6 týdny, tj. před začátkem programu Končimshranim, jsem měla za sebou 12 let sportovního sázení, a asi necelý rok online automatů, online her vegas a casina. Hrála jsem téměř denně, vše mělo vzestupnou zesilující tendenci a nedokázala jsem s tím nic dělat, ač jsem to zkoušela sama omezit, přibrzdit. Nakonec jsem zjistila, že mě hraní začíná zcela ovládat, cítila jsem se těžce v podvolí a nešlo z toho ven. Dusilo mě to, usínat s úzkostí, že jsem zase porušila pravidla s partnerem domluvená. Až jednou jsem hledala na googlu, jak přestat hrát, a narazila jsem na Končimshranim.

 „Dnes ne“ (Hraní během účasti v programu)

Trochu mě vyvedlo z míry, když jsem odklikla přihlášení do programu. Přišel mi email s potvrzením a já si říkala: “Tak a teď jsem potvrdila, že jsem fakt závislák.” A rychle jsem hledala, kde se odhlásit. Navíc jsem si nebyla jistá, jestli to není nějaký podfuk a nebudou ze mě tahat peníze.

Od momentu přihlášení do programu jsem veškeré hraní stopla úplně. Zprvu jsem se nemohla zbavit myšlenky, že už si v životě nevsadím, pak jsem si pomocí garanta tuto myšlenku přetvořila na "dnes ne..." První týdny nebyly vůbec jednoduché, cítila jsem hrozný zmatek během každého dne, nevěděla jsem co dělat místo hraní, které bylo původně mou velkou denní rutinou. Nevěděla jsem, jestli si nechat hráčský účet, abych měla možnost otestovat svoji vůli nehrát.

Nejde to ze sebe hned setřást a začít znovu. Chtělo to čas, klid, probírání se myšlenkami - já měla pocit jako kdybych celou dobu postupně rozebírala, odkrývala puzzle a dostávala se do hloubky celé té své závislosti. Začala jsem chápat souvislosti, začala jsem se vyznávat ve svých pocitech, chutích. A postupně jsem se "osvobozovala". Bylo to především díky týdenním blokům, úkolům, denním záznamům a chatům s garantem, které mi dávaly smysl. Byť mě mrzelo, že nevidím dopředu, co přijde, jen hrubé obrysy a témata.

 „Zase vyhrávám!“ (Hraní teď)

Stále nehraji, nesázím. Jsem vděčná za to, že jsem měla a mám možnost poznat život bez hraní, bez závislosti. Ten pocit svobody je neskutečný. Myslela jsem si dříve, že sázení a sporty jsem já, že je to mou součástí, ale není to tak. Dokážu žít i bez toho a peníze investovat a užívat jinak, lépe. Mám nové motto - "vyhrané peníze jsou ty nevsazené". Sport sleduju dál, občas mě některá situace překvapí a rozklepe, ale zvládám to.

 Hraní za rok

Pevně věřím, že za rok se budu na věci týkající se mé hazardní závislosti dívat jako na životní etapu své minulosti, za kterou je tlustá čára. Jsem odhodlaná žít dál život nehraní, protože tak je lépe mně i mým dvěma milovaným klukům.

 Rada pro jiné hráče?

Strhněte ze sebe svou závislost, která se za všech situacích tváří jako vaše nejlepší kamarádka, a přitom vás postupně svírá víc a víc a táhne vás ke dnu. Dokáže to každý z vás, kdo jen trochu bude chtít. Jasně, vím, možné výhry jsou lákavé, ale také velmi ošemetné, namlsají vás a vtáhnou do kruhu, ve kterém se točí buď jen čirá radost z výhry, nebo tíživá úzkost z prohry. Nic jiného v něm nenajdete. Pojďte z toho kruhu vyskočit - věřte mi, že není lepšího pocitu než skočit! Skočit rovnou do obrovského osvobození!

(Katka, květen 2018 )

-------

CO BYCH VZKÁZAL NĚKOMU, KDO PRÁVĚ BOJUJE S DÉMONEM HAZARDEM?

Aby byl k sobě skutečně upřímný. Aby si přiznal, že to není „v pohodě" a začal s tím něco dělat a to bez odkládání. Já si lhal skoro deset let, říkal si, že to není tak hrozné, že nejenom prohrávám, že i vyhrávám a že jde jenom o pár peněz. Ale ve skutečnosti jsem prohrával mnohem víc. Člověk omezí koníčky, přestane se stýkat s přáteli, začně lhát a zatajovat, padá hlouběji a hlouběji.

Nejde jenom o finanční situaci, ovlivňuje to i osobní život, pracovní život, zdravotní stav, atd. Postupem času se vytrácí radost z výher, sázky se zvyšují, přichází dluhy a člověk se začně hnát za „poslední velkou výhrou", kterou pokryje dosavadní prohry a přestane. Ale taková výhra neexistuje. Žádná zázračně vysoká výhra neexistuje, ani první, ani poslední. Všechno to jsou jen marketingové triky, přestaň přispívat hazardním baronům na jejich pět vil a tři tryskáče a začni hrát tu jedinou skutečnou hru, svůj vlastní život bez závislosti.

Co se stalo už nevrátíš, ale pokud jsi na těchto stránkách, ještě máš čas to napravit. Znám ty pocity, vím jaké to je, když člověk hraje a myslí si, že je jenom „tady a teď", ale vždycky přijde ta kocovina, probuzení do deprese, bez peněz a s nejasnou budoucností. Ale dá se to zastavit a čím dříve se člověk rozhodne, tím menší jsou následky. 


S pozdravem,

XXX

Projekt byl realizován za finanční podpory Úřadu vlády České republiky a Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky.

Logo úřadu vlády ČR

Generální partner:

Nadace České Spořitelny